Osteopati

/Osteopati
Osteopati 2018-11-13T15:26:08+00:00

Osteopati ‘’ Sağlık ve hastalık sorularına düşünme ve davranış öneren ‘’ geniş prensiplere dayanan, özel ve komple sağlıklı yaşam sistemidir.

Elle uygulanan Osteopati bir iyileştirme sanatıdır. Teşhis ve tedavide kullanılan işlemler, eklem, kas, kemik, ligament, organ ve faysa gibi vücut strüktürleri  arasında ve içerisinde mekanik dengesizlikleri düzelterek  sağlıklı fonksiyon görmesini teşvik etmektedir

Ağrı ve fonksiyonel bozuklukları ortadan kaldırarak, vücudun kendi kendine iyileştirme yeteneğini açığa çıkarır ve hastayı bir bütün olarak tedavi eder.

Osteopatik Tedaviler 3 sistem üzerinden gerçekleşir;

Paryetal Osteopati

Kas iskelet sisteminden kaynaklanan ağrı ve disfonksiyonların tedavisinde kullanılır. Kısıtlanmış veya kilitlenmiş eklemlerin fizyolojik hareket açıklığını düzelterek eklemlerin serbestleştirilmesine ve  ağrının  ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Visseral Osteopati

Visseral  problemler omurga , eklemler ve vücudun  diğer bölgelerinde ağrı ve problemler ortaya çıkarabilir. Sağ omuz ağrısı, safra kesesi veya Karaciğerden, sol omuz ağrısı, mide , kalp veya dalaktan kaynaklanabilir. Tüm bu sorunlar aynı anda boyun ağrısı yapabilirler.  Bağırsaklardaki problemler eklemlerde ağrı yaratabilir.  Prostat veya Uterustaki problemler, bel, kalça ve diz ağrıları yaratabilir.

Visseral Osteopati , sindirim, solunum, dolaşım , üreme gibi visseral yapılardaki  problemleri  tedavi ederek, bunların neden olduğu  ağrı ve şikayetleri ortadan kaldıran bir tedavi yaklaşımıdır.

Kranial Osteopati

Kranial osteopati  hassas ve hafif dokunuşlarla  yapılan osteopatik bir tedavi tipidir. Yumuşak maniplasyonlarla,  stresin baş ve tüm vücutta yarattığı gerginliğin ortadan kaldırılmasını teşvik eder. Hastada var olan ağrı ve şikayetlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.  Hastaların sadece semptomlarını ortadan kaldırmakla kalmaz, tüm beden sağlığınında kazanılmasına yardımcı olur.

Osteopati felsefesi

Osteopati felsefesini diğer tıbbi disiplinlerden ayıran anahtar prensip, entegre bir şekide işleyen tüm vücudun birlikte ve bütünlük içinde çalışmasından yola çıkar. Hareket etmeyen sistem patolojiktir. Eğer vücudun bir bölümünde kısıtlanma var ise vücudun geri kalanı da buna uyum göstererek denge sağlar. Bunun sonucu olarak enflamasyon, ağrı, tutulmalar ve diğer sağlık sorunlarına sebebiyet verir.

Osteopati kısıtlanmış dokuları serbest bırakarak vücudun hareket kabiliyetini artırır,  vücudun kendini yeniden iyileştirmesini ve ağrının ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Osteopatinin Tarihçesi

Osteopati  Amerika’da 1870’li yıllarda Missouri’li bir doktor olan Andrew Taylor Still tarafından geliştirilmiş , çağdaş, modern bir bütünlük içeren bir tedavi yöntemidir.  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından bilimsel bir tedavi olarak kabul edilmektedir.

Osteopat Kimdir

5 yıl içerisinde 1000 saatlik osteopati eğitimini tamamlayıp sınavını başarıyla veren Tıp Doktorları ve Fizyoterapistlere Osteopat denir.

Osteopat, hastayı parietal (hareket sistemi), kranial (kafa) ve visseral(iç organ) açılarından değerlendirir. Sorunun nereden kaynaklandığını bulur, Sorunların önceliğini tespit ettikten sonra tedaviyi gerçekleştirir.

Osteopatlar yumuşak dokunun esnetilmesi ,derin dokunma hissi, basıncı, mobilizasyon, eklem manüplasyonları gibi çok geniş hassas el teknikleri kullanırlar.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram
WhatsApp chat